KANALIZACJE

Kanalizacje

Kanalizacji to jedna z ważniejszych inwestycji podczas budowy domu. Profesjonalnie zaprojektowana oraz zmontowana z dbałością o szczegóły to gwarancja sprawności i bezawaryjności. Dobrze działająca instalacja jest sumą wysokiej klasy elementów budowlanych i profesjonalnego montażu.

Elementy kanalizacji

W nowych instalacjach kanalizacyjnych stosuje się rury plastikowe. Wszystkie odcinki i kształtki łączone są kielichowo i uszczelniane uszczelką wargową. Oprócz tego potrzebne są m.in. trójniki, kolana stałe i nastawne, złączki rewizyjne, napowietrzacze oraz giętkie rury przyłączeniowe.

Gdzie rozplanować rury

Planowanie przebiegu rur kanalizacyjnych zaczyna się od składania elementów pionu oraz odcinków o dużej średnicy. Przeprowadza się je najczęściej w ściance instalacyjnej lub po wierzchu ściany (za ekranami maskującymi). Rury cieńsze można schować w bruzdach wykutych w ścianie i  przykrytych tynkiem, natomiast rury odpływowe układa się pod pokryciem podłogowym.

Ostateczny montaż kanalizacji należy zacząć od połączenia rury kanalizacyjnej z odprowadzeniem do sieci zewnętrznej. Montaż poszczególnych rur polega na wciśnięciu tzw. bosego końca rury w kielich drugiego elementu. Kielichowaty kształt rur oraz uszczelki gwarantują szczelność instalacji.

 

O czym warto pamiętać

  • Zanim instalacja kanalizacyjna zostanie wykonana na gotowo, warto wyznaczyć jej przebieg, poprzez wstępny montaż poszczególnych elementów. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych pomyłek w doborze długości odcinków rur.
  • Nachylenie rur w kierunku odpływu powinno wynosić minimum 2% (spadek 2 cm na długość 1m) a rury odprowadzające nie mogą być dłuższe niż 3 m. Przy takim spadku ścieki sprawnie odpływają, bez ryzyka zapchania instalacji.
  • Instalacja powinna być zaplanowana z jak najmniejszą liczbą załamań. Zmniejsza się ryzyko powstania niedrożności rur, a w razie awarii łatwiej je przepchać.
  • Przed rozpoczęciem układania kanalizacji należy zakupić cały sprzęt wyposażenia. Oprócz rur, złączek, kolanek warto już mieć przygotowane baterie czy urządzenia sanitarne. Należy zwrócić uwagę na rodzaj zaplanowanego sedesu. Na rynku dostępne są trzy rodzaje sedesów które różnią się sposobem podłączenia do kanalizacji.
instalacja kanalizacji

Kanalizacja zewnętrzna

System kanalizacji obejmuje cały zestaw elementów do odprowadzania ścieków bytowo – gospodarczych na zewnątrz budynków.

Kanalizacja wewnętrzna

System kanalizacji obejmuje cały zestaw elementów do odprowadzania ścieków bytowo – gospodarczych wewnątrz budynków.

Jesteśmy dystrybutorem:


viessmann
sas
wolf
viadrus
buderus
stiebel
kisan